Realizowane programy

 

Praca wychowawczo-dydaktyczna w naszym przedszkolu realizowana jest zgodnie
z podstawą programową wychowania przedszkolnego, w oparciu o program wychowania przedszkolnego     "Kochamy przedszkole" Pleskot Mirosława AnnaStaszewska-Mieszek Agnieszka 


Zgodnie z  podstawę programową wychowania przeszkolnego w naszym przedszkolu 

 realizujemy programy własne:
 

Program adaptacyjny "Szczęśliwy przedszkolak"

Program został przygotowany jako system działań organizacyjnych i pedagogicznych, oparty na wiedzy o rozwoju dzieci oraz oczekiwaniach i wzajemnych oddziaływaniach przedszkola, rodziców i nauczycieli w celu stworzenia dzieciom lepszego startu przedszkolnego. W ramach  programu podejmujemy działania pedagogiczne, które sprzyjają rozładowaniu negatywnych doznań dziecka, zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i prawidłowy rozwój we wszystkich sferach. Celem programu jest umożliwienie dziecku ,,łagodnego” startu w grupie rówieśniczej oraz bezbolesnego rozstania się z rodzicami.
Zadania programu to budowanie wzajemnej więzi opartej na zaufaniu.
Rozwijanie umiejętności społecznych, rozumienie i stosowanie się do norm i zasad życia w grupie rówieśniczej. Ukazanie mocnych stron, możliwości i sukcesów dziecka, wspomaganie dziecka w budowaniu pozytywnego obrazu siebie oraz wspomaganie dziecka w opanowaniu czynności samoobsługowych.  
Żeby proces adaptacji przebiegł sprawnie i trwał jak najkrócej, musi istnieć ścisła współpraca między rodzicami a pracownikami przedszkola. Współpraca ta powinna byś przemyślana, zorganizowana, oparta na ustalonych zasadach i mająca na celu osiągnięcie określonych efektów w warunkach komfortu psychicznego.

 

Program profilaktyki zdrowia

Podstawowym celem promocji zdrowia w naszym przedszkolu jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dzieci zgodnie z ich potencjałem rozwojowym w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym. Treści prozdrowotne włączone zostały do codziennej pracy dydaktyczno – wychowawczej a wszystkie  działania w ramach programu ukierunkowane są na kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa oraz rozwijania ogólnej sprawności ruchowej dzieci. Kształtowanie wśród dzieci troski o zdrowie fizyczne i psychiczne to jedno z zadań placówki promującej zdrowie, a jesteśmy taką placówką, gdyż posiadamy Krajowy Certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Program preorientacji zawodowej

Celem preorientacji zawodowej jest wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń. Program stanowi realizację jednolitej, uwzględniającej etapy rozwojowe dzieci, systemowej koncepcji preorientacji zawodowej, rozumianej, jako ogół działań o charakterze wychowawczym, podejmowanych przez nauczycieli i rodziców, ukierunkowanych na zbliżanie dzieci w wieku przedszkolnym do środowiska pracy. Program preorientacji zawodowej bazuje na kilku teoriach doradczych uwzględniających możliwości psychofizyczne dzieci w wieku przedszkolnym. W wieku przedszkolnym dzieci identyfikują się z głównymi postaciami w rodzinie. Początkowo dominuje na tym etapie fantazja i marzenia ukierunkowane na wybrane, zazwyczaj najbliższe, zawody a w miarę rosnącej partycypacji społecznej i poznawania rzeczywistości wzrasta znaczenie własnych zainteresowań i zdolności. Efektywne działania na rzecz kształtowania preorientacji zawodowej powinny uwzględniać zróżnicowanie zdolności i zainteresowań dzieci. Preorientacja zawodowa rozumiana jest więc nie tylko, jako zbiór informacji o zawodach, ale przede wszystkim grupa kluczowych kompetencji, których rozwój jest możliwy pod warunkiem poczucia bezpieczeństwa i zaufania do otoczenia.

Innowacja pedagogiczna "Mały ekonom"

Kierując się założeniami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacji, która wskazuje na konieczność kształtowania u dzieci kreatywności i przedsiębiorczości, oraz otaczająca nas rzeczywistość związana z postępem cywilizacyjnym skłoniła nas do opracowania innowacji pedagogicznej dotyczącej edukacji finansowej "Mały Ekonom”. Treści innowacji wprowadzają dzieci w świat ekonomii, uczą przedsiębiorczości, racjonalnego gospodarowania finansami, zapraszają je do odkrywania tajemnic świata finansów: pieniędzy i ich oszczędzania, robienie przemyślanych i oszczędnych zakupów a także wpływu oszczędzania zasobów środowiska naturalnego na stan naszych oszczędności. Kształtują wśród dzieci prawidłowe postawy konsumenta.                                                                Założeniem prezentowanej innowacji jest integracja treści z zakresu edukacji finansowej z treściami pozostałych obszarów realizowanymi w procesie wspierania całościowego rozwoju dziecka. Innowacja „Mały ekonom” realizowana będzie z dziećmi 3-6 letnimi podczas organizowanych zajęć dydaktycznych, które w formie zabawy mają przekazać dzieciom podstawowe wiadomości na temat roli pieniądza, jego wartości, wiedzy na temat oszczędzania, inwestowania, funkcjonowania banków oraz ułatwić przyswojenie podstawowych pojęć ekonomicznych. Treści innowacji zostały dostosowane do naturalnej w tym wieku aktywności dzieci, a zatem organizowane zajęcia oparte będą nie tylko na przekazie słownym, ale także z  zastosowaniem metod i technik integracyjnych  opartych na: zabawie, grach dydaktycznych, swobodnej aktywności dziecka, samodzielnym dochodzeniu do wiedzy, doświadczeniu i działaniu, twórczym rozwiązywaniu problemów i rywalizacji. Ponadto najmłodsi uczyć się będą podstaw ekonomii w trakcie wykonywanych  prac konkursowych oraz przez uczestnictwo w projektach, zbiórkach i akcjach charytatywnych

 

   Realizujemy akcje i programy ogólnopolskie 

 

 Program edukacyjny  "Uczymy dzieci programować"

Głównym celem Programu jest świadome, merytoryczne i metodyczne wprowadzanie elementów programowania i robotyki do zajęć dydaktycznych na różnych etapach edukacji (edukacja przedszkolna, edukacja wczesnoszkolna, szkoła podstawowa klasy 4-8) i niezależnie od realizowanych aktualnie treści (np. edukacja matematyczna, artystyczna, językowa, artystyczna). Realizacja celu Programu przyczyni się do:

  • a) podniesienia kompetencji miękkich dzieci takich jak rozwijanie algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności, umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań, a także oswajanie dzieci z nowoczesnymi technologiami;
  • b) podniesienia kwalifikacji nauczycieli i edukatorów w zakresie wykorzystywania w prowadzonych przez nich zajęciach nowoczesnych technologii, a także poprzez proponowane im warsztaty oraz udostępnianie materiałów metodycznych. 

     

Honorowy patronat:

                                MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I MINISTERSTWO CYFRYZACJI

 

Program "Kubusiowy Przyjaciel Natury"

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem W trakcie realizacji programudzieci biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiadują się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

Program edukacji antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas"

Program edukacji antynikotynowej realizowany jest w naszym przedszkolu już poraz kolejny.Celem programu jest kształtowanie świadomości szkodliwego wpływu dymu nikotynowego na zdrowie człowieka.

Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej Akademia Aquafresh

Program ten stawia sobie za cel zmniejszenie występowania próchnicy u dzieci w Polsce poprzez szeroko prowadzone działania profilaktyczne dla najmłodszych. Akademia Aquafresh została powołana z myślą o ochronie zdrowia dzieci, żeby poprzez działania edukacyjne wytwarzać w nich potrzebę dbania o higienę jamy ustnej, a w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica. Uczenie dzieci mycia ząbków po każdym posiłku już od pierwszych lat życia, a także budowanie świadomości potrzeby utrzymania jamy ustnej w odpowiedniej higienie jest warunkiem niezbędnym w powodzeniu działań profilaktycznych. W ramach realizacji założeń programu, przedszkolaki uczestniczą w ciekawych zajęciach podczas,których uczą się jak prawidłowo czyścić ząbki, dowiedzą się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów, poznają budowę zęba, będą uczyły się rozróżniać ząb zdrowy od chorego. Dodatkowo dzieci dowiedzą się jak dzielnie stawić czoła swoim lękom przed wizytą u dentysty. We wszystkich zajęciach, dzieciom towarzyszyli będą bohaterowie Akademii Aquafresh – pastusie Lili, Bili i Milki. Oczywiście realizacja programu to nie tylko zajęcia teoretyczne. Przedszkolaki systematycznie czyszczą ząbki po śniadaniu.

Program profilaktykki zdrowotnej "Problem z głowy"

Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy. Wszawica atakuje głównie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym skupiskiem ludzi. Dlatego dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Niezwykle ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać maluchom prawidłowe zasady profilaktyki zdrowotnej. Ta choroba pasożytnicza rozprzestrzenia się w wyjątkowo prosty sposób. Wystarczy założyć na głowę pożyczoną czapkę kolegi, uczesać włosy szczotką lub grzebieniem z wszawicą. Istnieje przekonanie, że wszy głowowe nie są w stanie żyć poza włosami. Jest ono jednak mylne. Celem programu jest więc przekazywani prawidłowych zasad profilaktycznych rodzicom i dzieciom.

Program profilaktyczny "Chronimy dzieci"

"Chronimy Dzieci" to program certyfikowania placówek edukacyjnych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą. Celem programu "Chronimy Dzieci" jest ochrona dzieci przed przemocą ze strony osób dorosłych (rodziców, opiekunów, pracowników placówki) oraz rówieśników. Program realizowany jest poprzez wdrażanie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem zapisanych w polityce ochrony dzieci ustalonej w placówce. Spełnniając określone standardy ochrony dzieci, placówka otrzymała certyfikat "Chronimy Dzieci".

MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY - „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

Codzienne czytanie dziecku rozwija go emocjonalnie, umysłowo, moralnie. Wystarczy 20 minut codziennie, by wyposażyć dziecko w ogromny potencjał rozwijania jego osobowości i charakteru. Czytanie to najlepsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia naszych dzieci. Zachęcanie do czytania poznawania nowych bohaterów literackich, wprowadzanie w świat marzeń, literatury, wyzwalanie dziecięcych emocji jest najważniejszym z zadań rodziców i nauczycieli wobec dziecka.

Celem głównym projektu jest rozwijanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi i publicznymi w całej Polsce i za granicą.

Cele szczegółowe:

a) zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych,

b) tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,

c) wprowadzenie dziecka w świat literatury

d) budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną,

e) przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych,

f) kształcenie u dzieci umiejętności słuchania tekstu czytanego,

g) rozwijanie samodzielności, kreatywności i innowacyjności dzieci,

h) rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli,

i) kształtowanie postaw patriotycznych dzieci,

j) włączenie w życie przedszkola rodziców oraz przedstawicieli środowiska lokalnego,

k) promocja przedszkola,

l) rozwijanie współpracy między nauczycielami.

 

 

REALIZOWANE AKCJE SANEPIDU

Akcje_SANEPiD_w_PM_18.docx 

 

prezentacja_-_KLUB_ZDROWEGO_PRZEDSZKOLAKA.ppt:

Stop_wirusom_prezentacja_multimedialna(1).pptx


 

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 18
    41-200 Sosnowiec
    ul. Szczecińska 7
  • 032 291 35 78