KOŁO LOGOPEDYCZNE - GRUPA I

Cele ogólne:

- Kształcenie, rozwijanie i doskonalenie umiejętności komunikowania się z otoczeniem.

- Stymulacja rozwoju językowego dzieci z uwzględnieniem wszystkich aspektów mowy (wymowa, słownictwo, strona gramatyczna  i stylistyczna).

Cele szczegółowe:

- Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej

- Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy

- Doskonalenie wymowy już ukształtowanej

- Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń

- Wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej

1. Ćwiczenia przygotowujące artykulatory do wywoływania zaburzonych głosek.

2. Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy w przypadku zaburzeń artykulacji

3. Ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną.

KÓŁKO PLASTYCZNE "KOLOROWY ŚWIAT" - GRUPA II

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Dzięki plastyce dziecko nie tylko pobudza i wyraża swoje myśli i emocje ale również zaspakaja potrzebę ekspresji. Jednym z wielu zadań przedszkola jest stymulowanie rozwoju takich zdolności dzieci, dzięki którym kształtują one swoją osobowość, zwiększając tym samym szansę powodzenia w szkole i w życiu. Przedszkole ma stworzyć dzieciom warunki, w których znajdą odwagę, aby podjąć wyzwania i wykorzystać własne możliwości oraz zdolności, uczyć wiary we własne siły jak również starać się usuwać zahamowania, poczucie niepewności. Oczywiste jest, że jednym z lepszych a być może najlepszym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka a przy tym harmonijny rozwój osobowości są zajęcia plastyczne. Twórczość dziecięca jest czynnością odruchową, instynktowną i podświadomą. Małe dziecko przeżywa podczas tworzenia radość, zadowolenie, które pobudzają go do dalszej zabawy zarówno formą jak i barwą a widoczne efekty własnej działalności motywują dzieci do dalszych poszukiwań własnej drogi artystycznej. Wychodząc temu naprzeciw należy zaproponować dziecku różnorodne formy ekspresji, tak by dać mu możliwość odkrywania, eksperymentowania a poprzez to czerpanie radości z obcowania ze sztuką  w największym tego słowa znaczeniu ale i ze światem barw, kolorów, faktur, przedmiotów, przyrody nieożywionej i ożywionej.Realizacja programu z pewnością przyczyni się do ogólnego rozwoju dziecka, umożliwi mu aktywne poznawanie świata zgodnie z jego potrzebami, zainteresowaniami  i dążeniami.

Cel główny:
Rozwijanie u dzieci uzdolnień i zainteresowań artystycznych oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodne działania plastyczne.

Cele szczegółowe:

• kształtowanie wrażliwości oraz ekspresji plastycznej
  • stwarzanie okazji do poznawania różnorodnych technik plastycznych oraz do eksperymentowania różnym materiałem
  • wyrażanie swoich przeżyć i doświadczeń za pomocą plastycznych środków wyrazu
  • kształtowanie twórczej postawy, kreatywności
  • aktywizowanie procesów poznawczych
  • kształtowanie zainteresowania wytworami artystycznymi- dziełami sztuki poprzez obcowanie z malarstwem (reprodukcje obrazów)
  • rozwijanie wrażliwości zmysłowej, estetycznej
  • kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
  • odkrywanie i budzenie wiary we własne możliwości i zdolności
  • rozwijanie dyspozycji psychicznych – samodzielności, wytrwałości.

KÓŁKO  KULINARNE - GRUPA III

„CO LUBIĄ PRZEDSZKOLAKI - KULINARNE PRZYSMAKI

Głównym celem wprowadzanego koła zainteresowań w grupie dzieci 5-6 – letnich jest kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
         Cele szczegółowe to :
- kształcenie zmysłu smaku, zapachu i dotyku podczas przygotowywania i degustacji potraw,
- uczenie się kulturalnego zachowania się przy stole,
- stwarzanie dziecku możliwości do działania,
- wdrażanie postaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków,
- czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków,
- nauka nakrywania do stołu,
- zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu AGD,
- usprawnianie techniki samodzielnego odżywiania się,
- zapoznanie z etapami przygotowywania posiłków,
- wyzwalanie inwencji twórczej w sferze kulinarnej,
- wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz kształtowanie poczucia sprastwa,
- wdrażanie do samodzielności podczas wykonywania kulinarnych przysmaków posiłków.

Zajęcia w ramach koła zainteresowań „ Co lubią przedszkolaki – kulinarne przysmaki” rozpoczną się w październiku 2023r. i będzie kontynuowany do czerwca 2024r. Zajęcia będą się odbywać minimum dwa razy w miesiącu.